Open Rails 1.5


Aktualna wersja stabilna oprogramowania Open Rails.

Data publikacji: 12.11.2022

Do pobrania z oficjalnej strony oprogramowania:
Open Rails – Download – Program

Trasy i timetable publikowane na tej stronie i dostosowane do Open Rails 1.4 działają poprawnie w Open Rails 1.5.

W związku z kolejnymi zmianami w obliczaniu modelu jazdy wprowadzonymi w Open Rails 1.5, tabor dostosowany do poprzednich wersji Open Rails, w tej wersji może działać wadliwie. Głównym problemem jest pojawiający się poślizg i nienaturalne zachowanie przyczepności do szyny. Trwają prace nad dostosowaniem kolejnych pojazdów do aktualnej wersji stabilnej. W doraźnym zaradzeniu problemowi, można włączyć opcję „simple control and physics” w oprogramowaniu Open Rails (Options/Simulation), przez co fizyka będzie przeliczana podobnie jak w poprzednich wersjach stabilnych oprogramowania. Można również rozważyć korzystanie z wersji Open Rails 1.4. Stronę z archiwalnymi wersjami oprogramowania znajdziesz we wpisie „Baza stron internetowych”.

Tabor opublikowany na tej stronie (poza paczkami taboru do timetable) jest dostosowany do wersji 1.5 i nie wymaga włączania opcji uproszczonej fizyki (Simple control and physics).


Odpowiedzi

 1. Awatar Seba41
  Seba41

  Hej ,mam taką sugestię ,trochę to lipa ,że przy każdej nowej wersji OR ,na nowo trzeba przerabiać tabor .Kiedyś jak wyjdzie wersja 1.6 też pewnie będzie przeróbka taboru i to jest nie za bardzo dobre ,ale mam nadzieję ,że przeróbki nie będą duże .Druga rzecz to cały tabor zapewne będzie trzeba na nowo pobierać .Nic zapewne na to nie poradzimy

  1. Awatar Admin
   Admin

   Miejmy nadzieję, że przy kolejnych wersjach nie będzie takich potrzeb. Między wersją 1.3 a 1.4 nie była potrzebna edycja taboru poza latającym maszynistą w husarzach i traxxach. Jeżeli wszystko się uda i błąd który mamy obecnie w taborze uda się naprawić zgodnie z planami, to będzie wystarczało pobrać jedynie zbiorczą paczkę naprawczych common.inc. Na razie trwa badanie dokładnego problemu i później dostosowywanie.

 2. Awatar Antoni Szumiński
  Antoni Szumiński

  Obserwując rozwój symulatora i jego kolejne wersje mam pogłębiające się przeświadczenie że lepiej nie będzie. Twórcy przeróbek skoncentrowali się na poprawianiu fizyki pojazdów, co jest bardzo chwalebne, zapominając o podstawowej rzeczy. Kompatybilności wstecznej symulatora. A jest to podstawowa zasada stosowana przez autorów innych aplikacji. Każdy, kto używa programów do edycji tekstu, grafiki itp. wie, że każda nowa wersja nie wymaga jakiejkolwiek przeróbki materiałów stworzonych dla wersji poprzednich. Jeżeli sytuacja się nie zmieni to może doprowadzić do zniechęcenia użytkowników i porzucenia symulatora. Szczególnie, że symulator nie powala oszałamiającą grafiką, co w dobie cywilizacji obrazkowej jest często decydujące przy wyborze a zwolenników realistycznego odwzorowania zachowania się pojazdów, odsuwających na dalszy plan walory estetyczne nie jest tak wielu.

 3. Awatar marjo
  marjo

  Witajcie, 2 sprawy . 1. Czy jest szansa, możliwość ” ożywić” kabiny ? składy z zew. wyglądają super, wew. wagony też ok ( realnie), natomiast „poruszanie” się po pulpicie ( w kabinie np. EP09, EU07) jest.. toporne .. to chyba nazywa się : kabina 3D ( jak w MaSzynie) . Czy takie kabiny mogą być w OR?
  2. wciąż się uczę : jak skutecznie .. tzn. gdzie wgrywać pobrane loki , np. nowe EP09 ( z nowymi pantografami). Jeszcze poradnika nie ogarniam :))
  Z góry dziękuję za pomoc . Mam pobrane i teraz gdzie wypakować 7zip > do jakiego folderu w OR .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *